Biografie: Klára Matušinská - první housle

Klára se narodila 3.května 1984 v Ostravě.
K hudbě ji přivedla její maminka, coby hudebnice a členka operního orchestru Národního divadla Moravskoslezského, také dlouholetá členka Janáčkovy filharmonie Ostrava. Své první houslové začátky se datují od jejich 5 let, kdy začínala v houslové třídě Antonína Nováčka.

Po pár letech přestoupila pod odborný dohled Věry Mazurkové, ZUŠ Viléma Petrželky, kde úspěšně ukončila první i druhý cyklus hry na housle. K lidové písni poprvé přičichla v dětské cimbálové muzice pod vedením Jiřího Machače, kde se zúčastnila několika hudebních soutěží.

Následně byla řádnou členkou cimbálové muziky Galán, s uměleckým vedoucím Vaškem Hlostou. Spolupracovala s folklorními soubory Morava, Ondřejnica. V současné době Klára pracuje jako lékařka v Centru péče o zažívací trakt, gastroenterologické oddělení, ve Vítkovické nemocnici v Ostravě.

Klára je největším jedlíkem v kapele. Jejím obzvlášť oblíbeným jídlem je hovězí maso z nemocniční jidelny a maminčina domácí strava. Texty písní si Klára opakuje všude, dokonce i ve službě, kdy tuto snahu oceňují především pacienti se vztahem k lidové hudbě.

Biografie: Tereza Kachlová - první housle

Přinesla ji do Ostravy velká voda v červenci sedmadevadesátého, což z ní činí nejmladší členku CM Iršava.
Většinu svého života však prožila v Bohumíně, do Ostravy se ale vracela více než 10 let do ZUŠ Edvarda Runda a také na Umělecké gymnázium v Ostravě-Zábřehu.

Od pěti let hraje na housle, nejprve u Mgr. Zdenky Hališkové, později u Mgr. Martina Kachla. Zanedlouho jí však učaroval cimbál, který studovala u Bc. Anny Jurčíkové. Po úspěšném zakončení studia maturitou byla přijata na Konzervatoř Jaroslava Ježka - obor housle a na Karlovu Univerzitu v Praze obor Hispanistika.

Folklórní zázemí jí poskytovali nejen doma, ale i na ZUŠ, kde dlouhé roky primášovala a poté i usedla za cimbál v muzice Tanečnica pod vedením Jarmily Červenkové. Na tomto poli slavili úspěchy v celostátních kolech Soutěže hry na lidové nástroje a lidových muzik v Mikulově.

Dále pak celostátní soutěž ve zpěvu lidových písní Zpeváček, kde byla v roce 2011 Bronzovým zpěváčkem a rok poté místo obhájila.
Od té doby spolupracuje s mnoha folklorními tělesy (např.BROLN) coby zpěvačka a reprezentantka regionu Těšínského Slezska. Měla spoustukrát možnost sólově zazpívat na různých festivalech po celé ČR (např. MFF Strážnice). S mladší sestrou Veronikou tvoří pěvecké duo, které má na kontě studiové nahrávky pro Český rozhlas Ostrava, jdoucí tak ve šlépějích sester Žabkových.

Na poli "klasickém" se zúčastnila sólových houslových i cimbálových soutěží či soutěží v komorní hře. K největším úspěchům rozhodně patří projekt Mozartovy děti, kdy měla možnost sólově vystoupit na cimbál s Janáčkovou filharmonií Ostrava po boku Hradišťanu a o rok později se začlenila přímo do orchestru ke své mamince, která je i s otcem dlouholetými členy JFO.
Ve svém pražském působišti měla zatím možnost jako houslistka natáčet Baladu pro banditu a dále aktivně vystupuje v různých komorních i symfonických uskupeních.

Biografie: Petra Vašková - viola


Když v 6 letech nastoupila do třídy s rozšířenou hudební výchovou, zatoužila, stejně jako mnoho jiných, hrát na housle.

V průběhu základní školy tak absolvovala Základní uměleckou školu dr. Leoše Janáčka u paní učitelky Ivy Kubíkové, která zároveň vedla cimbálovou muziku Kordulka, jíž byla Petra také součástí.
V tomto seskupení přešla po krátké kariéře hry 2. houslí na houslové kontry a od 14 let na pozici basistky. Na basu měla také původně hrát v cimbálové muzice Iršava, ke které ji v roce 2003 přivedl manažer kapely.

Bylo ovšem rozhodnuto, že zkušenosti s hrou na basu na nároky kapely nestačí, vrátila se tedy zpět k houslovým kontrám, od kterých během 1 roku přešla na kontry violové. V Iršavě hraje tedy 15 let.
Během nich úspěšně dokončila studium na gymnáziu Fr. Hajdy v Ostravě - Hrabůvce a poté, přestože její preference byly zpočátku jiné vzhledem k maturitě z dějepisu a základů společenských věd, zůstala v Ostravě a nastoupila na Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu Ostrava, kde vystudovala obor Národní hospodářství.

Kromě hry na violu patří mezi její koníčky hudba a tanec, čtení knih, hlavně Harryho Pottera, ale nepohrdne ani klasiky jako je K. Čapek, L. Fuks, J. Steinbeck nebo E. Zola, dále uklízení, jízda na kole a momentálně také zdravá strava.

Má ráda přírodu, zvířata, děti, čokoládu, slunečnicové semínka, pomerančovou mattonku a hlavně logiku. Nekouří a většinou alkohol nepije. Bojí se tmy a aut, proto neřídí, i když vlastní řidičský průkaz. Petra Vašková, obecně známá pod přezdívkou Vanilka, se narodila 22. listopadu 1987 v Ostravě - Vítkovicích.

Biografie: Kateřina Bílá - kontrabas

Pochází z Frýdku - Místku. Je kontrabasistka a jedna ze zakládajících muzikantů cimbálové muziky Iršava.
Od 10 let hrála houslové, později violové kontry v cimbálové muzice dětského folklorního souboru Ostravička.
Od roku 1999 působila v kapele Šajtar, kde hrála nejprve na violu, později na cimbál. V současné době hraje také kontrabas v ženské klezmerové kapele.
Kontrabas vystudovala na Janáčkové konzervatoři u pana prof. Jana Krčka.
Během studia a pak několik let po ukončení učila v ZUŠ Vratimov.

Biografie: Hana Herberková - cimbál

Hana – muzikantsky nejmladší, ale věkem nejstarší, se narodila 21. 12. 1961 v Ostravě.

Než se stala muzikantkou, byla od 15 do 53 let tanečnicí v souboru Ládi Ševčíka (nyní FS Morava), který s manželem, také tehdy tanečníkem, vedla od r.1984.
Lásku k folklóru asi podědila po rodičích a pradědovi Františkovi Vozárovi, který byl kapelníkem vlčnovské kapely (složil píseň Chodíme, chodíme).
Bavilo ji hrát na kytaru, na kterou ji naučil otec a pak ji pár let bavila i hra na klavír.

Krom folklórního dění Hanu bavilo a baví stále její profese zdravotní sestry. Skloubení práce sestřičky, vedoucí souboru a hlavně matky dvou dcer jí dalo zabrat, ale tím, že se vdávala již v 18 letech, to zvládla na jedničku.
Výsledkem byly úspěchy obou dcer jak na poli vzdělání, tak na poli muzikantském a tanečním.
Jak šel čas a taneční kariéra Hany se chýlila ke konci, začal u ní převažovat zájem o hru na violu, neboť kontry v muzice... to je něco Díky trpělivosti kontrášky Katky Bílé, možnosti hrát po boku Vanilky a především vlastní pílí se Haně podařilo hrát s Iršavou!

Jaká byla její radost, když mohla hrát a zpívat v muzice spolu s dcerou Veronikou (cimbál) a posléze i jejím manželem Petrem (klarinet). V lednu r.2013 ji napadla myšlenka – co se tak naučit hrát na cimbál?
Celé roky ho měla doma a až teď takový nápad? Dcera Veronika hrála od mala v lidušce u prof. R. Děcké ve Val. Meziříčí, vystudovala klavír a cimbál na konzervatoři v Kroměříži a pak v Brně na JAMU klavír... takže učitelku měla výbornou... důkazem je i její žákovská knížka a pochvala od dcery. Asi je něco mezi nebem a zemí.... po třech měsících intenzívní výuky se začalo schylovat k tragédii, která vyvrcholila v říjnu úmrtím Verunky v jejích 30 letech.

Tak Hana pokračuje v odkazu své dcery... mami, budeš hrát za mě.
ŽIVOT JE BOJ A POKRAČUJE DÁL... nově koupené UKULELE se snad bude líbit i jejím vnoučatům.

Biografie: Pavla Slavíková j.h. - první housle

Pavla se narodila 23. září 1987 v Opavě. K hudbě ji přivedl její otec, který hraje na mnoho hudebních nástrojů. V pěti letech Pavla začala navštěvovat ZUŠ V. Kálika v Opavě. Pod vedením MgA. Marcely Foltisové se zúčastnila mnoha soutěží u nás i v zahraničí. V této ZUŠ rovněž s velkým nadšením navštěvovala dívčí cimbálovou muziku pod vedením pana Štěpána Kotka.

První kšefty hrála od dvanácti let se svým otcem, ale jelikož jí nevyhovovala tónina Es dur a B dur, začala v roce 2007 hrát v cimbálové muzice Iršava, kterou jí doporučila Kateřina Bílá.

Po vykonání konkurzu, který se skládal z vypití tří litrů červeného vína, byla do této skupiny přijata. Pavla vystudovala Fakultu umění Ostravské univerzity v Ostravě v houslové třídě prof. Vítězslava Kuzníka.

Pavla má mimo hraní v Iršavě mnoho vedlejších zájmů, mezi které patří četba knih a odborných časopisů, sport, fotografování, tanec, hra v komorním orchestru, hra ve smyčcovém kvartetu, působí jako externí výpomoc v divadle Antonína Dvořáka v Ostravě a od října roku 2009 se aktivně věnuje ornitologii se zaměřením na pěvce. Pavla ráda cestuje a v budoucnosti by chtěla navštívit deštné pralesy v Peru a Aljašku. V současné době hraje v Janáčkově filharmonii Ostrava.

HUDEBNÍ UKÁZKY Z REPERTOÁRU

01 - Ja som tenká tenučká
02 - Hej sokoly
03 - Červené jablčko

SPOLUPRACUJEME

© Kapela Iršava 2022   |   design a kódování www.janslechta.cz